قدرت دستاورد های شخصی از برایان تریسی (2) روانشناسی موفقیتقدرت دستاورد های شخصی از برایان تریسی (2) روانشناسی موفقیت


روانشناسی موفقیت

همه ما میل به موفقیت درونمان نهادینه است اما آن چیزی که باعث میشود بعضی از ما موفق نشویم طرز فکر ماست که فکر میکنیم موفقیت برای ما غیر ممکن است. درون ما توانایی ها و استعداد هایی نهفته است که با شکوفایی آنها میتوانیم به آنچه میخواهیم برسیم و طرز فکر منفی ما حاصل آن چیزهایی است که درگذشته از دست دادیم.درواقع منفی گرایی و نشانه های ضعف به این دلیل است که میخواهید خیلی بیشتر از حال حاضر باشید اما بدون تلاش وزحمت . 20درصد افراد جامعه فعالند و کارهای جدید برای موفقیتشان میکنند و 80درصد منفعلند و مدام از عبارات "ای کاش" و "اگر" استفاده میکنند و خودشان را محدود کردند.

همه آدم ها غریزه موفقیت را دارند همانطورکه برای انجام هرکاری بایدیکسری اقداماتی را انجام داد ، بنابراین قبل از اینکه درمورد موفقیت بدانیم باید در رابطه با  پیش نیازهایش تحقیق کنیم . موفقیت 7 پیش نیاز دارد:

1.اولین پیش نیاز آرامش روانیست که فقط در صورت نبود ترس و افکار منفی به وجود میاید.به آموزه های معنوی ،دینی،مدیتیشن ها و همه آموزه های فکری و فلسفی دقت کنید همه آنها مردم را تشویق میکنند تا به گونه ای فکر کنند که به آرامش فکری و روانی برسند.لذا مدام از خودتان بپرسید که الان باید چه کارهایی انجام دهم که به آرامش روانی برسم؟

تمام اینکارها برای شادی و خوشحالی است.اگر تمام موفقیت هارا داشته باشید اما خوشحال نباشید، شما شکست خورده اید.

2.دومین پیش نیاز،سلامتی و انرژی است.بدون سلامتی و انرژی یک خانه متروکه هستید که درونش هیچی وجود ندارد.

میزان انرژی شما نشان دهنده سلامتی شماست.

3.روابط دوستانه که بسیار مهم است:85درصد موفقیت مردم به روابط صمیمانه آنها بستگی دارد.اگر با مردم مشکل داشته باشید این مسئله بلافاصله  با روان شما در ارتباط خواهد بود و در زندگیتان اثر خواهد گذاشت.بیشتر موفقیت های امروز روانی است چون وقتی مغز مریض شود جسم هم مریض خواهدشد.85درصد مشکلات جسمی مردم از مغز و روانشان است.

 

 

4.خنده:

میزان خنده یک شخص، نشان دهنده سلامتی اوست.انسان تنها موجودی است که میخندد . خنده از درون ، روح واز مغز میاید ،از آنچه شما می بینید و می شنوید و درک می کنید .

خنده سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و باعث سلامتی جسم میشود چون خنده فعالیت های درونی بدن را تحریک میکند.

5.آزادی مالی(عدم نگرانی مالی):

اگر مشکل مالی داشته باشیم روی روابط ما اثر میگذارد و آن را دچار مشکل میکند و آرامش روانیمان را از بین میبرد.باید خیلی کار کنیم ،تمام روزهای هفته هوشمندانه تلاش کنیم ،شغل لذت بخش پیدا کنیم و کار کنیم که راضی و خوشحال باشیم.قسط و قرض کمر آدم را میشکند.باید برنامه طولانی مدت بریزیم و به آن پایبند باشیم تا به آزادی مال برسیم.

6.ایده ها و اهداف ارزشمند:

ایده ها و اهداف ارزشمند باعث میشود شما صبح زود بیدار شوید و به دنبال کار بروید.

افراد هدفمند خواب را فقط به اندازه استراحت میبینند و بقیش رو مزاحمت میدانند.

7.موفقیت،خودشناسی،خودفهمی:

اساس زندگی انسان خودشناسی است اینکه بفهمید کی هستید و چرا به آن کار مشغول هستید که به آن هوش خودشناسی میگویند.اینکه نقاط ضعف و قوت خودتان را خوب بشناسید و  با خودتان صادق و روراست باشید.آنچه خوب بلد نیستید ادعا نکنید و آنچه میتوانید به بهترین نحو انجام بدهید.

8.خودباوری:

اینکه سعی میکنید هرروز بهتر و بهتر بشوید،اهدافتان  بزرگترشده  و بیشتر یاد میگیرید و بهترو خوشحال تر میشوید و در این صورت رضایت از وجود شخصی خودتان خواهیدداشت..

به قول مازلو تقریبا 2درصد از مردم به خودباوری می رسند و 98ذرصد در گذشته اند . می ترسند و از نداشته هایشان می نالند و در کمبود نیازهایشان به می برند.

 

 

2 رمز موفقیت:

 

اولین رمز موفقیت درک هست. درک از دو چیز: درک از خودتان و درک از دنیا.

دومین رمز تلاش است باید کلی تلاش و کار کنید . خیلی از افراد تنبل هستند و میخواهند بدون تلاش به نتیجه برسند.

U             Understanding (درک)

E              Effort (تلاش)

U× E=result

با خودتان روراست باشید و به سوالات زیر از 1تا10 امتیاز بدهید.(سریع و بلافاصله)

·       من کاملا از استرس،اضطراب،ترس و احساسات منفی خالی هستم.

·       من توانا هستم و کاملا توانایی لذت بردن و رضایت از روابط اجتماعی را دارم.

·       من کسل نیستم و کاملا سلامت و سرحال و پر انرژی هستم.

·       من کاملا از نگرانیهای مالی مبرا هستم.

·       من ایده ها و اهداف واضحی دارم که به زندگیم معنا می دهد.

·       من کاملا خودم را درک کرده و کارهایم را با دلایل انجام می دهم.

·       با تمام وجودمطمئن هستم که به هرجایی که میخواهم میرسم.

اکنون با توجه به آنچه آموختم ،بلافاصله چه اقدامی انجام خواهم داد؟.(مثلا کدامیک از پرسشهای بالا را که امتیاز دادم بهبود خواهم بخشید؟)

فرق بین افراد موفق و ناموفق این است ،که افراد موفق به شدت اهل عمل هستند و افراد ناموفق فقط حرف میزنند.(اولین چیزی که بعد از آموختن به ذهنتان میرسد ،سریع عملیش کنید)

·       قانون : هر وقت ایده به ذهنتون رسید سریع بنویسید چون گاهی مثل یک شهاب سنگ می آید و می رود.

قانون روانشناسی موفقیت :

هر چیزی که ذهن انسان میتواند درک و باورنماید، میتواند به آن دست یابد .

 

درس 3

هفت قانون رمزآلود ذهنی

7 قانون روال seven mental laws

1.    کنترل :

·       نسبت به خودتون حس مثبت داشته باشیدتا جاییکه احساس کنید کنترل زندگیتون دست خودتونه (حس انسجام : خودتون رئیس خودتون هستید.)

·       نسبت به خودتون حس منفی دارید تا جاییکه احساس میکنید که کنترل زندگیتون دست شما نیست،توسط خانواده،رئیس،قبضها،قرصها و ... کنترل میشید.(وقتی احساس کنترل ندارید استرس میگیرید.)

فرق بین کنترل درونی و بیرونی چیه؟

وقتی کنترل درونی دارید خوشحال هستید و کنترل زندگی خود را دارید و شما رئیس هستید و تصمیم گیرنده هستید و انتخاب با شماست و مسئولیت زندگیتان روخودتون به عهده میگیرید.حس قدرت و توانایی و رضایت دارند،کنترل از افکار ما شروع میشه،افکار ما احساسات ما رومیسازند و احساسات اعمال ما رو رقم میزنند.افکار همیشه اولویت بر احساسات داره پس افکارتان را کنترل کنید.(کسب توضیحات برای خودتان را به روش مثبت انجام بدید.)(سبک توضیحات همه افکار،احساسات و اعمالتون رو کنترل میکنه)

2.    قانون اتفاق:

یک مفهوم متافیزیک هست که میگه همه چیز بر حسب اتفاق صورت میگیره و ربطی به دانش و اقدامات شما نداره.

افرادی هستند که خودشون رو قربانی میدونند و عوامل زیادی را مانع بازدارنده ای برای رسیدن به اهدافشان میدونند و مدام خودشون رو قانع میکنند که کاری از دستشون برنمیاد.حس درماندگی میکنند و همش غر میزنند.

3.    قانون علت و معلول :

که میگه برای هر اتفاق در زندگیتون یک علت خاص وجود دارد.(سازگار با قانون کنترله)

و میگه موفقیت اتفاقی نیست،شکست هم اتفاقی نیست و همه ی اینها علتهای خاص خودش رو داره که آن را باید بیاموزید.موفقیت از خودش رد به جای گذارده پس باید ردش رو بگیرید و به دنبالش برید و دقیقا رفتارهای افراد موفق را انجام بدید.

اگر از نتیجه راضی نیستیم باید عملکرد معلول رو عوض کنیم.

قوانین طبیعت برای همه یکسانه و اگر هر کس اون قوانین رو خوب رعایت بکنه موفق میشه،همش به خودمون بستگی داره،قوانین رو باید بدونید و رعایت کنید،ندانستن قانون دلیل موجهی نیست،رعایت نکردن آن گران برامون تموم میشه.(جسمی،روحی،روانی و ...)

زندگی ما اگر با قوانین طبیعت همگرایی پیدا بکنه پیشرفت بی حدی پیدا میکنیم.

افکار شما نشانگر زندگی شماست.همه اتفاقات زندگی شما ؟ ذهن شما که همان افکارتان هستند نشات میگیره.

افکار->احساسات->عملکرد->نتیجه

اگه از نتیجه راضی نیستیم باید افکارمون رو عوض کنیم و آن م ممکن نیست مگر با عوض کردن توضیحات

گفتگوی درونی با خودمون که از منفی به مثبت تغییرش بدیم.

4.    قانون باور:

هر چیزی که بهش باور دارید براتون به واقعیت تبدیل میشه،چون همه چیز از باورهای ما شکل میگیره،هرچه اعتقادات ما قوی تر،واقعیتهای ؟ آن بیشتر میشه.هرچه باورها با احساسات شدیدتری همراه باشه،بیشتر به واقعیت تبدیل میشه.

خیلی از مردم بائر دارن که هیچی نمیشن یا باید عرق بریزند وکارگری کنند و یا ... بنابراین طبق باورشان رفتار میکنند و در همون سطح باقی میمونند.

2 نوع باور هست :

·       باورهای آگاهانه

·       باورهای نا آگاهانه

خیلی از باورهای ما حقیقت ندارند.وقتی چیزی رو تصمیم میگیریم باور کنیم چیزهای ضد آن را نمیبینیم که بهش نقطه کور میگن.گاهی لازمه آن سایبان را کنار بزنیم تا سایه ها رو ببینیم پس بزرگترین مانع ما باورهای محدود کننده ما هستند.

باورهایی مثل اینکه من باهوش نیستم،به خوبی بقیه نیستم،استعدادم کافی نیست،توانمند نیستم و ... این ؟باورهای ناجور رو ایجاد و احساسات و رفتار ما رو تحت تاثیر و در نتیجه بازخوردهای اشتباه دریافت میکنیم.افرادی که باور میکنند که رسیدن به اهداف ممکنه زندگی شما دگرگون میشه.

5.    قانون انتظارات:

انتظارات شما از نتایج ممکن یک پیشگویی است که به رضایت خودتون منجر میشه.یعنی اگر انتظار داشته باشید یه اتفاق بیفته،آن اتفاق خواهد افتاد،چون در آن صورت رفتارهای شما برای رسیدن به هدف برنامه ریزی میشن.

پس اگر منتظر موفقیت باشید موفق خواهید شد.

با اعتماد به نفس منتظر بهترینها باشید.

قانون انتظارات مطمئن بهترین کاتالیزوره که واکنشهای شیمیایی شما رو تسریع میکنه.انتظارات با اعتماد به نفس شما رو کامل میکنه ونگرش شما رو به کل تغییر میده.اگر انتظار داشته باشید که مردم از شما میخرند و محصولتون فروش میره و از زندگی درس بگیرید،همینطور موفق تر و موفق تر میشید و همیشه امید دارید که پیروز باشید.

چهار نوع انتظار داریم.

1)   انتظار از والدین:انتظارات منفی والدین نسبت به بچه ها و انتقاد والدین از بچه ها مخصوصا در زمان رشد باعث تخریب آنها میشه و آنها اهداف ضعیف و کوچک انتخاب کنند.این انتظارات مثل یک لنگر کشتی جلوی پیشرفت وحرکت شما رو میگیرند.

2)   انتظارات از رئیس:روسایی هستند که به کارمنداشون اعتماد به نفس میدن و به شدت کارایی آنها رو بالا میبرند.بهترین روسا شاد،پر انرژی،پر انگیزه،مثبت و آنها بهترین افراد را به سمت خودشون جذب میکردند.

قانون اینکه مردم عوض نمیشوند.

در دوره فشار تواناییهاشون بیشتر میشه و فقط خود انسان با اراده میتونه خودش رو بهتر بکنه.بیشتر مردم نمیخوان خودشون را تغییر بدن و به شیوه های زندگیشون عادت کردند پس اگر با کسی کار میکنید که انتظارات منفی ازتون داره ترکش کنید.

3)   انتظارات شما از بقیه:انتظارات شما از بچه ها،همسرتون  و دیگران،اگر انتظارات مثبت به اطرافیانتون منتقل کنید آنها هم مثبت با شما رفتار میکنند و اینکار رو از صمیم قلب انجام بدید.

4)   انتظار از خودتون:که نسبت به مابقی انتظارات ارجحیت داره.افرادی که از خودشون با وجود تمام شرایط،گذشته واطرافیان بد،موفق شدند افرادی بودند که از خودشون انتظار مثبت داشتند و همیشه خودشون رو باور داشتند و انتظار موفقیت داشتند.

·       انتظارات کاملا تحت کنترل ماست

با خودتون تکرار کنید "باور دارم امروز اتفاقات خوب برام میفته"

 

6.    قانون جاذبه:

شما آهنربایی هستید که آدمهایی که مشابه طرز فکر شما هستند رو به سمت خودتون جذب میکنید(آدمها،شرایط،موقعیتها و پولهایی که با طرز فکر شما همخوانی دارند)

در تمام هستی ارتعاش در اثر انرژی به وجود میاد.انرژی روانی و ذهن شما هم با سرعت فوق العاده ای حرکت میکند و با انرژیهای همسو و هم مسیر خودش برخورد میکند مثلا وقتی به یک چیز فکر میکنید و جوابش رو همون موقع در یک جایی میبینید یا به شخصی فکر میکنید و آن به شما زنگ میزند.

ذهن شما فوق العاده قوی ولی خنثی است.اگر منفی فکر کنید منفی ها به سمتتون جذب میشه و اگر مثبت فکر کنید مثبتها به سمتتان خواهند آمد ولی با فکر کردن تنها موفق نمیشید بلکه باید خودتون دست به کار بشید و از آن انرژیها استفاده کنید.

سه قانون اساسی در این رابطه وجود دارد.

1)   قانون ارتعاش:یعنی همه چی به بیرون ارتعاش پیدا میکنه پس افکار شما هم به بیرون از ذهن شما ارتعاش پیدا میکنه.پس هرچقدر احساسات با افکار شما همراه باشند قدرت ارتعاشات بیشتر میشود.

2)   قانون تشعشع:هر کسی که به بیرون تابش داره مثل یک لامپ میمونه(قانون همبستگی عاطفی)

مثلا وقتی تازه وارد یک مکان میشید ناخودآگاه جذب یک نفر میشید.

چیزی در درون ما در افکار ما با افراد و اجسام در بیرون ارتباط برقرار میکند و آن را به خوبی حس میکنیم.

قانون دفع هم میگه اگر افکار منفی داشته باشید همه چی مثبت از ذهنتون پر میکشه وقتی دنبال نقاط ضعف دیگران هستید همانها جذب شما شده و نکات مثبت از شما دور میشن و همیشه ناموفق خواهید بود.

همیشه از افراد موفق تعریف و تمجید کنید و از آنها یاد بگیرید و همبستگی عاطفی ایجاد میکنند.

 

7.    قانون مکاتبه:

از کوزه همان برون تراود که در اوست.

نسبت 1 به 1 یعنی هر چه در بیرون شما اتفاق می افته و شما میبینید دقیقا همان چیزی است که در درون شماست.

دنیای بیرون شما آیینه ای است که دنیای درون شما رو نشون میده.دنیای بیرون شما با درون شما مکاتبه دارد.شخصیت و روابط شما در همه شرایط بیرون شما تاثیر میگذاره پس درونتان رو طوری شکل بدید و نگرش درون ذهنتان را به سمتی هدایت کنید که دوست دارید در بیرون داشته باشید پس اهداف مشخص و شفاف داشته باشید.

3 قاعده مهم زمینه ساز افکار:

1)   به هر چه فکر میکنید همان خواهد شد.

2)   همه دلایل روانی است،هرچه فکر میکنید به اهداف،نقشه و بعد به واقعیت تبدیل شوند.ثبت اهداف و برنامه ریزی

3)   طرز فکرتان را کنترل کنید.کل زندگیتون کنترل خواهد شد.

 

به سوالات زیر پاسخ بدید.(برای بهتر شناختن خودتون و اصلاح خودتون)

1)   فکر میکنید به کدام بخش از زندگیتون کنترل دارید؟(خانه،ماشین،محل کار)یا چه کاری؟

2)   در کددام بخش از اهدافتان موفق تر و شکست خورده اید؟

3)   چند عامل و اثر اصلی در زندگی شما چیست؟

4)   چه باورهای محدود کننده ای در زندگی شما وجود دارد؟آنهایی که جلوی پیشرفت شما رو گرفتن

5)   انتظارات شما از خودتان و شغلتان وشرایط مالیتون چیه؟

6)   کدام بخش از زندگیتون براتون جذاب تره؟

7)   درون شما چیه که بیرون شما رو شکل داده؟

 سرکار خانم مهندس شکوفه شهیدی تمام تلاش خود را بابت ارائه مطالب مفید و کاربردی برای افزایش سطح علمی شما عزیزان مینماید. در صورت تمایل برای مشاوره و راهنمایی میتوانید تماس حاصل فرمایید.

 دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.