کوچینگ به چه معناست و لزوم داشتن کوچ در زندگی شخصی و کاری چیست ؟کوچینگ به چه معناست و لزوم داشتن کوچ در زندگی شخصی و کاری چیست ؟

این روزها اسم کوچینگ و منتورینگ را بیشتر می‌شنویم اما شاید تصور درستی از این دو مفهوم نداشته باشیم. شاید هم فکر می‌کنیم که دانستن این مفاهیم تنها برای استارتاپ‌ها وسازمان‌ها مفید است. در هر دو صورت پیشنهاد می‌کنم با ادامه‌ی مطلب همراه باشید.

تفاوت کوچینگ و منتورینگ چیست؟

در ابتدا باید تفاوت این دو مفهوم را بررسی کنیم. منتورینگ بر ایجاد یک ارتباط غیررسمی و نسبتا طولانی تاکید دارد، در حالی که کوچینگ رویکرد ساختار‌یافته‌ و کوتاه‌تری را دنبال می‌کند. منتور نیاز به داشتن دانش و تجربه کاری داشته ولی کوچ نیاز به تجربه در آن مهارت ندارد. 
هدف از منتورینگ رسیدن به جایگاه و مقام منتور است ولی در کوچینگ هدف رسیدن به بهترین حالت خود افراد است. اولویت منتور، توسعه مهارت‌های کنونی برای آینده افراد است. اما اولویت کوچ بهبود عملکرد و تاثیرگذاری در اکنون است. در نهایت می توان گفت هدف از منتورینگ افق گشایی و هدف کوچینگ افزایش شایستگی افراد است.

کوچینگ به چه معناست؟

کوچینگ در لغت به معنای مربی‌گری ست. این مفهوم در اصل به‌ معنای کمک‌ کردن به دیگران در راستای بهبود عملکرد آنهاست. این روند بیشتر بر روی حال تمرکز دارد تا این که بخواهد به گذشته یا آینده دور بپردازد.
کوچینگ شکوفا‌ کردن نیروی بالقوه افراد در راستای بیشینه‌ کردن بهره وری آن‌هاست. معنی کوچینگ بیشتر در وجه یاری گری آن نهفته است تا وجه تعلیمی آن!
– جان وایت‌مور، برگرفته از کتاب «مربی‌گری برای بهبود عملکرد»

کوچ چیست؟

کوچ‌ ها به افراد کمک می‌کنند که به آگاهی برسند و مسائل را خودشان کشف کرده و یاد بگیرند. کوچ‌ها هرگز شما را نصیحت نمی‌کنند و به شما راهکار ارائه نمی‌دهند. آنها با استفاده از شنیدن فعال، پرسیدن سوالات موثر و بازخورد مناسب به شما کمک می‌کنند تا نقشه‌ی راه خودتان را تعیین کنید. کوچ‌ها در حقیقت به افراد کمک می‌کنند که خودشان با آگاهانه رسیدن به پاسخ‌ها، فاصله میان آن کسی که هستند و آن کسی که می‌خواهند باشند را طی کنند.

کوچ چه میکند؟

هدف اولیه کوچ آسان کردن فرآیند یادگیری ست. مهارت اصلی در کوچینگ، پرسیدن سوالات درست است. سؤال‌هایی که افراد را برای رسیدن به بینش صحیحی از موضوع هدایت می‌کند. مربی خوب باور دارد که پاسخ تمام مسائل در درون شما نهفته است. در کوچینگ، به افراد مستقیما آموزشی داده نمی‌شود؛ بلکه آنها طی پروسه جلسات خودشان به آگاهی‌هایی درباره خود دست می‌یابند.

چه کسانی نیاز به کوچ دارند؟

کسانی که دوست دارند تغییر کنند اما تجربه‌ای ندارند؛ نیاز به آموزش و مشاوره دارند. کسانی که تجربه دارند و توانایی تغییر و پیشرفت آن‌ها کم است؛ نیاز به انگیزه دارند. کسانی که ذوق و شوق تغییر داشته و تجربیات شکست و پیروزی هم دارند؛ می‌توانند با همراهی یک کوچ در مسیر درست قرار گیرند.


دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.