سرنوشت ساز باشید.سرنوشت ساز باشید.

بخش سوم

-خانواده:

 )برای شکوفایی و رشد یک رابطه باید پیوسته وقت، تلاش و تصور خود را صرف آن کنیم(.

بزرگترین موهبتی که خالق به انسان ها ارزانی داشته است، موهبت روابط است. اینکه روابط لذت بخش یا زجرآور باشد بسته به این است که تو از روابط چه بسازی.

انسان باید با خانواد، همسر، فرزند، دوستان  خود مانند یک باغ گل رفتار کند و پیوسته وقت و تلاش و تصور خود را صرف آنها کند. اگر به یک باغ رسیدگی داشته باشی شکوفا و زیبا خواهد شد ولی اگر آن را به حال خود رها کنی یا تبدیل به بیابانی بی آب و علف میشود و یا پر از علف های هرز میگردد. پس علف های هرز روابط را باید از ریشه کند و به باغ روابط رسیدگی کامل داشت.

برای برپایی رابطه باید وقت بیشتری صرف آن کرد. هرچه این وقت بیشتر و با کیفیت تر باشد، رابطه بهتر میشود.باید تلاش کنیم تا وقت برای رابطه پیدا کنیم و تلاش کنیم تا با اشتباهات طرف مقابل کنار بیاییم. و تصور کنید که رابطه تان چگونه میشود و از تصورات خود استفاده کنید و روابط بهتری بسازید .

 

خانواده

راهنمایی: سپری کردن زمان بیشتر با خانواده ، هر شب برای صرف شام در خانه حضور داشتن ، داستان خوانی شبانه برای فرزندان ، قرار عاشقانه با همسرتان هر جمعه شب ، بحث و بررسی اتفاقات با همسرتان هر یک شنبه شب ، برنامه ریزی ملاقات با والدین ، بخشیدن یا عذر خواهی  کردن از یکی  از اعضای فامیل ، برنامه ریزی سفرهای کوتاه خاص ، اختصاص وقت خصوصی به هر یک از فرزندان و...  

  .5

 .1

  .6

 .2

  .7

 .3

  .8

 .4

 

 

6-سبک زندگی:

 

 ) طوری زندگی کن تا از لحاظ معنوی، فکری، جسمی، مالی و روابط برای دیگران مفید باشی. طوری زندگی کن تا الگوی یک زندگی استثنایی به شمار روی(. تو نمیتوانی مدت زمان عمر خود را انتخاب کنی اما میتوانی درست زندگی کردن را انتخاب کنی. ثمره زندگی هرکس میراثی است که از خود برای آیندگان به جا میگذارد تا آنها بتوانند خط مشی او را دنبال کنند.

همه ما در زندگی دو راه پیش رو داریم: امرار معاش و یا طراحی یک زندگی. شما میتوانید متفاوت باشید و زندگی تان راخودتان طراحی کنید.

به یادگار گذاشتن میراث مانند کاشتن دانه ی یک درخت است. دانه رشد میکند و به درختی تنومند تبدیل میشود، به بار مینشیند و دانه هایی در اختیار نسل های بعدی قرار میدهد تا آن ها نیز به نوبه ی خود این دانه ها را بکارند.

سبک زندگی

راهنمایی: مسافرت ، ماجرا جوی ، تجملات ، زبان های مختلف ، سرگرمی ها ، یادگیری نواختن ساز موسیقی ، محل زندگی  ، نحوه ی زندگی  ، اوقات فراغت ، نوع دوستان و...  

  .5

 .1

  .6

 .2

  .7

 .3

   .820

 .4

7-معنوی:

مسائل معنوی

راهنمایی: خالصانه تر انجام دادن امور دینی ، شرکت در کارهای داوطلبانه خدمات اجتماعی،تلاوت نماز ، مطالعهی کتاب های دینی و معنوی ، زندگی  کردن مثل یکی  از الگوهای باورهای مذهبی  ، آموزش دادن به دیگران ، مطالعه عمیق ترو شرکت در جلسات و...  

                                                                                                         .5

 .1

                                                                                                         .6

 .2

                                                                                                         .7

 .3

                                                                                                         .8

 .4

 

 

 

8-روابط:

یک رابطه موثر باعث ایجاد تفاهم میشود ) رابطه یعنی تلاش دو یا چند نفر برای رسیدن به تفاهم. وقتی آن ها به تفاهم برسند و با یکدیگر متحد شوند ،از نیروی خارق العاده ای برخوردار خواهند شد(.

یکی از دلایل سخت برقراری ارتباط این است که آدم ها به ارتباط به چشم تلاشی بین دونفر برای یافتن زمینه مشترک نگاه نمیکنند، بلکه سعی میکنند خواسته های خود را به دیگری تحمیل کنند و اسب خود را بتازانند.

برقراری رابطه و رسیدن به تفاهم فقط این نیست که چه بگویی بلکه باید بدانی که چه طور و چه زمان آن را بیان کنی و میزان پذیرش شنونده را نیز در نظر بگیری و همچنین سعی کنید خودتان نیز شنونده خوبی باشید و برای طرف مقابل ارزش و احترام قائل شوید تا بتوانید به حرف های وی با دقت گوش دهید.

 

روابط

اهنمایی: وقت گذاشتن برای بودن کنار بهترین دوستان ، رابطهبیشتر با آدم های موفق هم فکر ، ارسال کارت تبریک تولد برای همه دوستان ، وقت گذراندن با حداقل یکی  از دوستان ، ایجاد روابط جدید که دوست دارید، گسترش دادن بعضی  از روابط ، محدود کردن بعضی  از روابط تان ، قطع کردن بعضی  از روابط و...  

  .5

 .1

  .6

 .2

  .7

 .3

  .8

 .4

 

 

 

ده هدف برتر:

از بین همه اهدافی  که نوشتید ، ده هدف برتر را جدا و در جدول زیر یاداشت کنید. برای هر کدام از اهداف ، مشخص کنید که مربوط به کدام عرصه است و برای آن آخرین مهلت دستیابی تعیین کنید .

 

 

ده هدف برتر

 

 

 

آخرین مهلت

 

 

 هدف

 

عرصه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بررسی و اصلاح ده هدف برتر:

حال باید اهدافی  را که با تلاش مان تعیین کردیم ، بررسی کنیم و از آنها مطمئن شویم . اول ، باید بررسی کنیم که آیا این اهداف کاملا هوشمندانه هستند؟ اهداف شما برای هوشمندانه بودن باید ویژگی های زیر را داشته باشند . طبق این ویژگی ها ، اهدافتان را بررسی و اصلاح کنید.

•         صریح بودن:  یعنی  اهدافتان کاملا تعیین شده و تعریف شده باشند ، طوری که برای هر شخص دیگری هم واضح باشند.

مثال : هدف نامشخص ، خلاص شدن از بدهی . هدف مشخص ، پاره کردن کارت اعتباری و تسویه صورت حساب 27 هزار دلاری و وام دانشجویی 33 هزار دلاری .

این اهداف را طوری اصلاح کنید که صریح باشند .

•         قابل اندازه گیری بودن

این جاییست که ما اهدافمان را به صورت کمی  بیان می کنیم تا بتوانیم دستاوردهایمان را در قیاس با آنها اندازه گیری کنیم .وقتی  بتوانید پیشرفتتان را اندازه بگیرید ، در مسیر درست می مانید ، به تاریخ های هدف گذاری شده تان می رسید و هیجان و نشاط ناشی  از رسیدن به دستاورد هایتان را تجربه می کنید کهشما را برای ادامهتلاش جهت رسیدن به اهدافتان تشویق می کند. برای تشخیص این که آیا هدفتان قابل اندازه گیری است یا نه ، سوال هایی  از این قبیل از خودتان بپرسید ، چه مقدار؟ چه تعداد؟ چگونه بفهمم که آن را انجام داده ام ؟ 

 22


 


مثال : غیر قابل اندازه گیری ، به وزن مناسب رسیدن . قابل اندازه گیری ، کم کردن 10 کیلوگرم از وزن، رساندن شاخص توده عضلانی به 20 ، کلسترول کمتر از 200 میلی گرم در دسی  لیتر ، توانایی 5 مایل دویدن به طور منظم.

این اهداف را طوری اصلاح کنید که قابل اندازه گیری باشند.

 

 

 دست یافتنی بودن :

حالا وقت آن است که از ابر ها بیایید پایین و روی زمین بایستید . زمین هم ممکن است به طور قابل توجهی  مرتفع باشد ،ولی  زیر پایتان سفت است. شما نمیتوانید همین فردا صلح جهانی  داشته باشید، در همین ماه مشکل گرسنگی را حل کنید یا در یک سال تبدیل به میلیونری با 20 برابر ارزش خالص داراییهای فعلیتان شوید. اهدافتان باید شما را بالا ببرند و شما را هل بدهند تا چیزی که تا حالا فکر میکردید امکان پذیر است ، دورتر و سریع تر بروید . در عین حال ، نمیخواهید که آنها شما را ضعیف کنند چون در اعماق قلبتان میدانید که این فقط یک خیال است و واقعا امکان پذیر نیست ، حتی اگر در دور ه ای با بهترین و عالی ترین عملکردتان فعالیت کنید. به رخ دادن اتفاقات شانسی  خارق العاده در راستای دست یابی  شما به اهدافتان ، امید نبندید.

این اهداف را طوی اصلاح کنید که دست یافتنی باشند .

 

 مربوط بودن

این مورد یکی  از مهمترن معیار ها برای اصلاح اهدافتان است. آیا اهدافی  که در بالا نوشتید با ارزش های اصلیتان منطبق هستند؟ آیا آنها با ماموریت تان در زندگی  منطبق هستند و از چشم اندازی که برای زندگیتان دارید پشتیبانی میکنند؟ باید مطمئن شوید مسیری که ظرفیت خلاقتان را در آن متمرکز می کنید همان مسیری است که برای شما، زندگیتان و میراثی که قصد باقی  گذاشتن آن را دارید ، واقعا مهم است . اگر اینطور نیست ، تجدید نظر کنید.  

 

 حساسیت زمانی  داشتن

شما بر اساس ضرورت زمانی  و انرژی مناسب تعیین شده توسط آن وظیفه ، فکر می کنید ، عمل می کنید و واکنش نشان می دهید. مثلا وقتی  که خم میشوید و روزنامه صبحگاهی را برمیدارید ، ماهیچه هایتان به روش خاصی عمل میکنند و وقتی  برای بلند کردن یک وزنه 45 کیلوگرمی آماده می شوید ، ماهیچه هایتان به یک شیوهی کاملا متفاوت واکنش نشان میدهند .

 23

 

 

 

بنابرین ذهنتان ، بدنتان و نگرش هایتان را برای واکنش مقتضی به مهلتهای زمانی  که برای خودتان تنظیم می کنید، آماده می کند.

مهلت های زمانی  ، برایتان یک چالش به وجود می آورند و شما به آن  چالش پاسخ می دهید. در ورزش ، همانطور که زمان به انتها می رسد  ، تنش زیاد میشود . 

هیجان انگیز ترین اتفاق ها اغلب در دقایقی پایانی بازی ها اتفاق می افتند، به خصوص اگر بازی بسیار نزدیک و پایاپای باشد ،چون آدم ها به شیوهی دراماتیکی به چالش مهلتهای زمانی  واکنش نشان میدهند.

 

 متعادل بودن

اکنون فهرست ده هدف برترتان را برسی  کنید و مطمئن شوید که آنها نماینده هر عرصه ای از چرخ زندگیتان هستند .بزرگترین هدف در زندگی  ، موفقیت همه جانبه است، یعنی  موفقیت در همه عرصه های زندگی  . مثل آن شخص عجیب باشگاه ورزشی نباشید که بازوهای بزرگ اما پاهای استخوانی دارد، یا مردی که در یک عمارت بزرگ با گاراژی پر از ماشین زندگی  می کند و هیچ شادی و لذتی ندارد یا کسی را ندارد که بتواند آن شادی را با او سهیم شود

 سرکار خانم مهندس شکوفه شهیدی تمام تلاش خود را بابت ارائه مطالب مفید و کاربردی برای افزایش سطح علمی شما عزیزان مینماید. در صورت تمایل برای مشاوره و راهنمایی میتوانید تماس حاصل فرمایید.

                                                                                                                          موفق و شاد باشید.

                     دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.