12 ستون موفقیت12 ستون موفقیت

12 ستون موفقیت ( جیم ران)

1)     " اوضاع فقط وقتی عوض میشود که خودتان عوض شوید."

قبل از اینکه روی شغلتان کاری کنید باید روی خودتان کاری کنید. از طریق کتاب خواندن، شرکت در سمینار های آموزشی، مطالعه سرگذشت افراد موفق و بعد با یادگیری آن نکات، آنها را در زندگی خود پیاده کن.

رشد همه موجودات حد و حصری دارد و فقط بشر از این قائده مستثناست.

انسانها از موهبت اختیار برخوردارند، آنها میتوانند به کمال برسند یا پست شوند.

پس چرا همه تواناییمون رو برای رشد و ترقی استفاده نکنیم؟

فهرستی از ده چیزی که در زندگی باید تغییر دهید، تهیه کنید و باور داشته باشید.

خواستن توانستن است. با قدمهای کوچک اما در جهت درست تغییرات را در خود بوجود آورید. از زندگی توقع بیشتری داشته باشید و بیشتر از آنچه اکنون هستید بدست بیاورید.

 

2)     از سلامت جسم و درون خود غافل نشوید.

انسان از سه بعد تشکیل شده: جسم، روح، روان

جسم که که مشخصا شامل ابعاد بدن است.

روان شامل عقل، احساس و اراده ماست و روح، بخشی از ماست که میتونه به فراسوی این جهان سفر کنه، بخشی از ما که جاودانه است.

ما باید به هر سه بعد توجه داشته باشیم.

این سه بعد هرچی قوی تر بشن همدیگرو هم قوی تر میکنن.

 

3)     موهبت روابط

برای شکوفایی و رشد یک رابطه باید پیوسته وقت، تلاش و تصور خود را صرف آن کنیم.

بزرگترین موهبتی که خالق متعال به بندگانش ارزانی داشته موهبت روابط با مردمه؛ گاهی وقت ها روابط ممکنه خیلی سخت باشن.

روابط میتونن والاترین و زیباترین جنبه های زندگی رو در بربگیرن و هم میتونن تلخ ترین و زجرآور ترین جنبه های زندگی رو شامل بشن، همش بستگی به این داره که تو از آنها چی بسازی.

روابط مثل باغ گل میمونن، اگر بهشون توجه نشه علفهای هرز، گلهای روابط صمیمانه رو از بین میبره و اگر بهشون توجه کنی روز به روز زیباتر میشن.

و از اون لذت میبریم. زندگی با روابط معنا پیدا میکنه و برای برپایی یک رابطه باید وقت صرفش کنی. اگر بخوای با کسی در ارتباط باشی باید برای این رابطه از نظر کیفیت و کمیت وقت بگذاری. همه مردم گرفتارن اما باید وقت آنرا پیدا کرد و براش تلاش کرد. از تصورات مثبت برای گرمی روابط استفاده کنید نه تصورات منفی.

 

4)     تحقق اهداف

دلیل اصلی تعیین هدف این است که شخصیت تو در راه دستیابی به آن ساخته میشود.

به آنچه میخواهید بهش برسید فکر کنید و بنویسید، تا هدفی در ذهن نداشته باشید نمیتوانید به اون برسید همچنین نیرویی در نوشتن هدف وجود داره که باعث تحقق اون میشه. پس هرآنچه میخواهید قبل از مرگ بهش برسید را بنویسید . نوشتن باعث میشه که ذهنتان شناخت آگاهانه ای از اونا پیدا کنید و سپس برای دستیابی به اونها به فعالیت میوفته.

دلیل دیگر نوشتن اهداف اینه که شخصیت شما در راه دستیابی به آنها ساخته میشه.

شخصیتی که در این مسیر در شما ایجاد میشه بسیار مهمتر و با ارزش تر از هدفیه که بهش دست پیدا میکنید.

مقصدتان رو انتخاب کنید و برای رسیدن به آنجا برنامه ریزی کنید.

اهداف بلند مدت 10 ساله

اهداف میان مدت 5 ساله

اهداف کوتاه مدت 1 ساله

و بعد آنها را ریز کنید تا به اهداف؛ ماهانه، هفتگی و روزانه تبدیل بشه و دست بکار شوید.

 

5)     استفاده درست از زمان

در هر روز فرصتهای فراوانی وجود دارد اما فقط یکی از آنها بهترین فرصت است.

"همه ما باید پیه یکی از این دو درد رو به تنمون بمالیم؛ درد انظباط یا درد پشیمانی، فرقش اینه که سنگینی بار انظباط به اندازه مثقال و سنگینی بار پشیمانی به اندازه خرواره."

از رویا پردازی نترسید، برای آرزوهایتان تلاش کنید و طوری زندگی کنید که از هر روز زندگیتان راضی و خوشنود باشید. روزها خیلی با ارزش هستند. وقتی یک روز رو پشت سر میگذارید؛ یک روز از عمر رفته و یک روز به مرگ نزدیکتر شدید، پس باید از هررزو زندگی آگاهانه و هوشیارانه استفاده کرد. ارباب زمانتان باشید و طبق اهداف و سلیقتون برنامه ریزی کنید.

 

6)     با بهترین آدمها همنشین شو

" با جماعت سهل انگار دمخور نشو، زیرا مانع رشد تو میشوند. با کسانی همنشین شو که اهداف و آرزوهای والایی دارند و برای رسیدن به آنها سخت تلاش میکنند."

بهترین آدمهای برنده و موفقی رو دور خودتون جمع کنید که نماد ارزش ها و مهارتهایی هستند که میخواهید در زندگی کسب کنید. آدمهایی که در زندگیتان هستند تاثیر شگرفی بر آینده و سرنوشت شما دارند.

از خودتون بپرسید همنشینان من چه کسانی هستند؟چه تاثیری روی من دارند؟

من رو به خواندن چه مطالبی تشویق میکنند؟ من رو به گفتن چه چیزهایی وادار میکنند؟ من رو به چه اندیشه ای وا میدارند؟ و من رو به چی تبدیل میکنند؟ آیا همنشینی با اونها به صلاح منه؟

برای جذب آدمهای جذاب باید جذاب باشی، برای جذب آدمهای قدرتمند باید قدرتمند باشی. برای جذب آدمهای متعهد باید متعهد باشی.

به جای اینکه روی پیدا کردن آنها کار کنید روی خودتان کار کنید تا آنهارا جذب کنید.

بلندپرواز، قوی و با ایمان باشید

وقتی با آدمهای موفق تر از خودتان معاشرت کنید اول از همه انواع و اقسام اطلاعات جدید به سمت شما سرازیر میشه، دایره روابطتون گسترش پیدا میکنه. چون با دوستان اونام دوست میشید و به زودی تاثیر گزاریتون فوق العاده رشد میکنهو در آخر نگرشتون تغییر میکنه.

ما در طول سفر زندگی مختار و مسئولیم و باید با کسانی همسفر باشیم که از همسفری با آنها لذت میبریم.

 

 

7)     همه عمر مشغول یادگیری باش

کسب تحصیلات رسمی روزی به تو کمک میکند و کسب تحصیلات شخصی خوشبختی به همراه دارد...

تحصیلات شخصی معلوماتی است که خودتان یاد میگیرید و پیوسته باعث رشد و پرورش شما میشه. اگر شخصی مسیر اشتباه رو میره به انگیزه برای تند رفتن احتیاجی نداره بلکه به آموزش احتیاج داره تا مسیر رو برگرده. یادگیری مقدمه ی ثروته. کنجکاوی و یادگیری باعث به وقوع پیوستن معجزه میشه.

تحصیلات رسمی مدت خاصی داره اما تحصیلات شخصی بعهده خودتونه و تا آخر عمر ادامه داره.

چند راه برای یادگیری و پیشرفت در زدندگی وجود داره، اولیش کتاب خودنه، دومیش سرمشق گرفتن از آدمهای موفقه و سومین راه اینه که از تجربیات خودمون پند بگیریم و ببینیم کجا درست و کجا اشتباه عمل کردیم.

خرید کتاب و آموزش هرگز هزینه نیست. مساله این نیست که خرید کتاب چقدر گرون تموم میشه، مساله این نیست که خریدن کتاب چقدر گرون تموم میشه، مساله این اینه که اگر کتاب نخونی چقدر برات گرون تموم میشه.

 

8)     همه زندگی فروش است

یکی از رموز تاثیرگذاری بر دیگران این است که آنها تورا فردی با استعداد و شریف بشناسند.

فروش یعنی تاثیر گذاری؛ چه کارتون واقعا فروش باشه چه نباشه.

تاثیرگذاری رمز موفقیت در زندگیه. هر کس که بخواد موفق بشه باید مهارت و هنر تاثیرگذاری بر دیگران رو یادبگیره.

بشر یک موجود اجتماعیه، نه منزوی. موفقیت شما در زندگی بستگی به تعامل و همکاری بادیگران داره. به همین دلیله که باید تاثیرگذار باشید.

رمز تاثیرگذاری بردیگران اینه که اونا شمارو فردی با استعداد وشریف بدونن. استعداد و شرافت همون مهارت و شخصیت هستن. اگر شما بر شخصیت و مهارت خود اضافه کنید بر میزان تاثیرگذاریتون افزوده میشه.

باید مهارت تاثیرگذاری رو بیاموزید و بعد مهارتهای فروش که شامل شناخت کافی نسبت به اون چیزی است که عرضه میکنید و صحبت کردن با آدمهای بیشتر و داشتن پشتکار و تسلیم نشدن در برابر پاسخهای منفی

 

9)     رشد مالی تابع رشد فردی است.

درآمد هرکس رابطه مستقیم با رشد فردی او دارد.

پول به تنهایی دغدغه اصلی زندگی افراد ثروتمند نیست و پول به تنهایی مشکلات زندگی رو حل نمیکنه. چون پول هر لحظه ممکنه از دست بره.

رشد مالی تنها به رشد فردی ربط داره. سود گرفتن همیشه بهتر از دستمزد گرفتنه.در نظام دستمزد گیری همیشه مبلغ دریافتی ثابت است و شما هیچوقت رشد و سود نمیکنید و نمیتونی پول زیادی در بیاری. آدمهای ثروتمند برای خودشان کار میکنند.

برای راه اندازی کار مورد علاقه خودتان بهتره تمام وقت روی شغل فعلیتون کار کنید و پاره وقت روی آیندتون و بعد کم کم توسعه بدید تا جایی که عاقبت، تمام وقت روی آن کار کنید.

 

 

10) یک رابطه موثر باعث ایجاد تفاهم میشود.

رابطه یعنی تلاش دو یا چند نفر برای رسیدن به تفاهم، وقتی آنها به تفاهم برسند و با یکدیگر متحد شوند، از نیروی خارق العاده ای برخوردار خواهند شد.

ارتباط برقرار کردن زمانی سخت میشود که خیلی از آدمها به اون به چشم تلاش دو طرفه برای رسیدن به زمینه ی مشترک نگاه نمیکنن؛ بیشتر وقتها هرکدوم از طرفین برای این میجنگند که خواسته هایشان را به طرف مقابل تحمیل کنند و فقط اسب خودشون رئو بتازونن.

و مهم ترین چیز در یک رابطه، شنیدن نه هستش.

 

 

11) دنیا همیشه به یک رهبر بزرگ نیاز دارد

رهبری کردن یعنی کمک به اصلاح افکار، باورها و اعمال دیگران

منظور از رهبری اینه که هنر تاثیر گذاری بر دیگران رو خوب بلد باشی.

رهبران درباره اون چیزی که میتونه بشه حرف میزنن.اونا به مردم امید میدن و سپس مردم رو در راه رسیدن به او کمک میکنند.

رهبر باید قوی باشه اما نه گستاخ؛ مهربان باشه اما نه ضعیف؛ بی باک باشه اما نه زورگو، متفکر باشه اما نه کاهل، متواضع باشه اما نه ترسو؛ با غرور باشه اما نه متکبر، شوخ طبع باشه اما نه سبک، یک رهبر خوب فقط نباید به فکر بهبود کار مردم باشه،  بلکه باید به پیشرفت زندگیشون هم کمک کنه.

رهبران بزرگ به فکر زندگی مردم هستند، نه اینکه فقط به فکر منفعت گرفتن از اونا باشن.

رهبران بزرگ صادق، بصیر و خوشبین هستن، آنها واقع بین هستند و میدونند که در چه موقعیتی قرار دارند و چطور میتونن خود و پیروانشان را به مقصدی بهتر برسانند.

 

12) میراثی از خود به یادگار بگذارید.

طوری زندگی کن تا از لحاظ معنوی، جسمی، مالی و روابط برای دیگران مفید باشی. طوری زندگی کن تا الگوی یک زندگی استثنائی به شمار روی.

شما نمیتوانید مدت عمر خودرا انتخاب کنید اما میتوانید درست زندگی کردن را انتخاب کنید.

ثمره زندگی هرکس، میراثی است که از خود برای آیندگان برجا میگذارد، تا آنها بتوانند خط مشی اورا دنبال کنند.

بسیاری از مردم زندگی کوتاهشان را بیهوده تلف میکنند و روزهای آخر عمر، سنگینی بار ندامت و پشیمانی عذابشان میدهد اما دیگر نمیتوانند به عقب برگردند و زندگیشان را از نو شروع کنند؛ در آن هنگام فقط یک آرزو دارند. آرزوی فرصتی بیشتر، آرزویی که هیچگاه برآورده نمیشود.

به یادگار گذاشتن میراث مانند کاشتن دانه ی یک درخت است. دانه رشد میکند و به درختی تنومند تبدیل میشود، به بار مینشیند و دانه هایی در اختیار نسل های بعدی قرار میدهد تا آنها نیز به نوبه ی خود این دانه هارا بکارند.

 

 سرکار خانم مهندس شکوفه شهیدی تمام تلاش خود را بابت ارائه مطالب مفید و کاربردی برای افزایش سطح علمی شما عزیزان مینماید. در صورت تمایل برای مشاوره و راهنمایی میتوانید تماس حاصل فرمایید.دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.