چگونه یک زندگی موفق و متوازن را خلق و تجربه کنید. (جک کنفیلد)چگونه یک زندگی موفق و متوازن را خلق و تجربه کنید. (جک کنفیلد)

بخش اول

همیشه کارهایتان را با نیت خدمتگذاری انجام دهید و در این راستا اصول خدمتگذاری و اخلاقی را رعایت کنید و با خود بیاندیشید که علت خلقتان چه بوده است و خالق شما چه توقعاتی از شما دارد

پولی که در اثر تلاش و به نیت خدمتگذاری به دست می آید حرمت دارد، هویت و روح دارد و دارای ارزش است، پس باید درست خرج شود در غیر این صورت راهت کج می شود.

تحقیق و تلاش و استفاده از تجربیات به دست آمده در اثر شکست ها، انان را در بالا رفتن از پله های موفقیت یاری می رساند.

چگونه میتوان اعتماد به نفس را تقویت کرد؟

1-                 اعتماد به نفس تصاویر و تفکراتی است که در مورد خود در ذهن دارید. آنچه در مورد خود احساس می کنید، اصول اخلاقی و تفکرات مثبت شما کرامت انسانی شما را می سازد. اعتماد به نفس کمک میکند تا ریسک کنید و در صورت موفقیت اعتماد به نفستان افزایش می یابد. باید 100% مسئولیت کارهای خود را قبول کنید و کسی را سرزنش نکنید. تنها کسی که مانع شماست در موفقیت است، خود شما هستید و تنها کسی که میتواند به شما کمک کند باز هم خود شما هستید.

افراد کوچک دیگران را سرزنش می کنند. اعتراض و شکایت کردن یعنی قبول این مسئله که شما قدرت ندارید. آیا تاکنون مشاهده کرده اید کسی از جاذبه زمین شکایت کند؟ چرا که در مورد آن نمیتواند کاری بکند چون وجود دارد، فقط باید یاد بگیرید چگونه بر آن غلبه کنید.

اگر به محل کار رفتید و مدام از مشکلات ایراد بگیرید و غر بزنید این هیچ کمکی به شما نمیکند. پس باید در هیچ شرایطی گله و شکایت نکنید و غر نزنید، فقط باید یاد گرفت و تمرین کرد که با شرایطی که دارید، بهترین باشید.

انسان قدرتمند آفریده شده پس باید قوی هم ادامه داد. مهم نیست که مقابل چه چالش هایی هستید چرا که اعتقاد دارید که میتوانید مشکلات را حل کنید و موفق شوید.

2-                 افراد منفی را کنار بگذارید. افراد موفق و مثبت را دور خود جمع کنید. شما متوسط افرادی هستید که با آنها محشور هستید. یک گروه فکری از افراد موفق تر و بهتر، قوی تر و پر درآلذلعآمدتر از خودتان تشکیل دهید و هر هفته و یا دو هفته یک بار با آنها جلسه بگیرید. با افراد مثبت رفت و آمد کنید. افرادی که سالم تر، شادتر، قوی تر و ... هستند.

3-                 مرتبا گذشته مثبت خود را مرور کنید. روی مسائل مثبت خود تمرکز و تفکر کنید. به مسائل منفی گذشته تمرکز کنید. از افراد خود بپرسید روز گذشته چه موفقیتی داشتند. در جلسات با کارمندانتان از تجربیات مثبت و آموزنده خود صحبت کنید و اجازه بدهید آنها هم توضیح دهند.

انسان ها نیاز به تقدیر و تشکر دارند. هر روز خود را به خاطر موفقیت های روزانه تان تقدیر کنید و به موفقیت های گذشته خود تمرکز کنید و خود را تشویق کنید.

 

الف) حداقل 4 مورد از موفقیت هایی که قبل از 18 سالگی کسب کرده اید بنویسید.

ب) حداقل 4 مورد از موفقیت هایتان را که از 18 سالگی تا به امروز به دست آورده اید بنویسید.

ج) حداقل 4 موفقیتی که تصمیم دارید تا 5 سال آینده به دست بیاورید را بنویسید.

- تمرین آیینه: هر شب جلوی آیینه بایستید، چند دقیقه به خود نگاه کنید. خود را با ام کوچک صدا کنید و به خاطر کارهای مثبتی که در طول روز انجام دادید از خود تشکر کنید. از اینکه در مقابل عادات منفی خود مقاومت کردید به خود تبریک بگویید. به خاطر تمام محسنات خودتان بگویید که عاشق خودتان هستید و به خودتان افتخار میکنید. حداقل 40 شب این کار را انجام دهید.

یک دفترچه به نام "موفقیت های من" درست کنید و تمام موفقیت هایی که در گذشته تا حال انجام دادید را بنویسید و هر شب نیز تک تک موفقیت های روزتان را بنویسید و به خاطر تمام آنها از خدا سپاسگزار باشید و به خود افتخار کنید.

4-                 تمرین قدرت ذهن: دو دستتان را روی هم به گونه ای قرار دهید که از خط پایین دست روی هم قرار گیرند. احتمالا یکی از دستانتان انگشتان بلندتری دارد، به انگشتان کوتاه تر نگاه کرده و تمرکز کنید و 8 بار بلند بگویید بزرگ شو، بزرگ شو .... و دوباره دو دست را به همان شیوه ی قبل روی هم قرار دهید. این بار میبینید که واقعا بزرگ شده اند.

بنابراین بدانید که اگر به موفقیت هایی که داشته اید فکر کنید، قوی تر میشوید و انرژی بیشتری کسب میکنید. توجه و تمرکز به نقاط منفی، انسان را ضعیف میکند. بنابراین اولین پیغامی که به مغز می رسد این است که تو نمیتوانی و بنابراین انرژی از دست میدهید و ضعیف تر میشوید. برای غلبه بر این ضعف باید یاد بگیرید که رها کنید و ببخشید. اگر از کسی عصبانی هستید در واقع زهر میخورید به امید آنکه آن شخص را بکشید که جواب نمیدهد پس سریع خود را از افکار ضعیف رها کنید تا قوی بوید. از افراد و تفکرات منفی که انرژی های منفی میفرستند دوری کنید. کلمه نمیتوانم را کنار بگذارید چ.ن همه می توانند. همیشه بله منتظر ماست باید با تلاش به آن رسید و با اولین "نه" نا امید نشد. قصد و هدفتان باید کامل و مشخص باشد. باید خواست و تلاش کرد و اعتقاد و اعتماد داشته باشید که به آن خواهید رسید. "سعی میکنم" معنی ندارد! یا میتوانید و یا نمیتوانید. "سعی میکنم" انسان را ضعیف میکند. با قدرت با خود صحبت کنید.

5-                 وقتی صحبت منفی در مورد خودتان میشنوید سریع با خود بگویید Cancel  یعنی این تفکر و صحبت را در ذهنتان کنسل کنید و دیگر به آن فکر نکنید.

6-                 باور داشته باشید که میتوانید. از امروز به بعد هرچه بخواهید میتوانید به دست آورید. اگر به موانع فکر نکنید، ضعیف نمیشوید. فقط به موفقیت بیاندیشضید و باور کنید که میتوانید.

7-                 تجسم کنید تصاویری در ذهنتان بسازید که به خوماسته تان رسیدید. لذت رسیدن به آن زمان را احساس کنسد. تصویرسازی انرژی و انگیزه انسان را زیاد میکند.

8-                 ترس هایتان را کنار بگذارید

9-                 عمل کنید، ریسک کنید و باز عمل کنید

10-             انگیزه داشته باشید. فیلم ها و کلیپ های انگیزشی ببینید و گوش کنید. به قول هایی که به خود میدهید متعهد باشید. هرچه بیشتر به قول هایتان متعهد باشید و عمل کنید اعتماد به نفستانم بیشتر میشود. پس به خود قول دهید و اگر قول دادید حتما حتما به آن عمل کنید.

سه اصل مهم در قانون جذب

1-                 خواستن              2-  اعتقاد داشتن               3-  تصویرسازی

وقتی بخواهید و اعتقاد داشته باشید که میشود، از تمام اطراف دریافت میکنید و با حس به دست آوردنش احساس شادی بیشتر میکنید و انگیزش جذب از اطراف را بیشتر خواهید داشت. اگر به منفی فکر کنید، منفی جذب میکنید و اگر به مثبت بیاندیشید و توجه و تمرکز کنید و در موردش صحبت کنید، انرژی مثبت دریافت کرده و از اطراف تمام آنچه میخواهید به طرفتان جذب میشود.

اگر با انسان های بیشتری تعامل کنید، اقدامات موثرتری انجام خواهید داد و مشکلات بیشتری حل خواهید کرد. تفکرات شما، چشم اندازها و موفقیت های شما را تضمین میکند.

افراد خوشحال لرزه ها و امواج مغزشان بالاتر است. احساس عشق، هیجان، موفقیت، لرزه ها را بالاتر می برد و موفقیت بیشتر و انرژی بیشتر تولید میکند. همه آنچه که شما میخواهید در اطراف شما وجود دارد فقط لازم است بخواهید، اعتقاد داشته باشید و تصور کنید و آن موقع همه موارد آنچه میخواهید به طرف شما جذب میشود.

باید بدانید چه میخواهید نه آنکه چه نمیخواهید. هر آنچه ذهن در دویای خود ببیند، بدن میتواند آن را به دست بیاورد. انرژی که شما لازم دارید برای رویاهای کوچک به اندازه ی رویاهای بزرگ است، پس رویاهای بزرگ داشته باشید، کوچک فکر نکنید، اهداف بلند و بزرگ بگذارید و به رویاهای خود احترام بگذارید. هر آنچه شما را آزار میدهد برای رسیدن به هدفتان بنویسید. یک لیست تهیه کنید. مخالف انها را هم بنویسید. آن ها چشم انداز شما میشوند. چشم انداز از یک زندگی ایده آلی که میخواهید.

سه عامل برای رسیدن به موفقیت:

1-                 خواستن              2-   اعتقاد داشتن              3-   عمل کردن و داشتن انتظارات مثبت

بی صبری و عجول بودن یعنی تمرکز بر چیزهای منفی. اگر بر روی چیزهایی که میخواهید تمرکز کنید و صبر داشته باشید و نا امید نشوید و عمل کنید حتما موفق میشوید. به جهان اعتماد کنید و بدانید جهان برای شما ساخته شده است. عکس این تفکر، بیماری پارانوئید است، یعنی اعتقاد به اینکه همه چیز بر علیه شماست، همه چیز را منفی میبینید و خود را بدشانس تلقی میکنید.

برای اینکه امیدوار و موفق باشید جملات مثبت و تاکیدی بنویسید و فعل آن را در زمان گذشته یادداشت کنید، چنانچه گویی به آن هدف رسیده اید و شکرگزار باشید و تکرار کنید تا ذهن آن را بپذیرد. تا 60 روز آن جملات را تکرار کنید تا در شما نهادینه شود.

هدف باید قابل محاسبه باشد و اینکه چگونه و چه مقدار و تا چه زمان به آن میرسید. وقتی هدف را مینویسید 44% بیشتر موفق میشوید. اگر برنامه عملی بنویسید و برای خود تعهد ایجاد کنید و مخصوصا اگر شریک مسئولیت پذیر داشته باشید که از شما گزارش موفقیت بگیرد، شما برای رسیدن به هدفتان بیشتر و بیشتر یاری میرسانید.

وقتی برای هدفتان میزان و زمان میگذارید و برنامه ریزی و اقدام میکنید، چگ.نه به دست آمدنش به شما جذب میشود و جلوی راهتان قرار میگیرد.

یک تابلو از تصاویر آنچه میخواهید داشته باشید درست کنید، بنویسید و تصویر بگذارید و یا در ذهن خود تصویرسازی کنید ا شفاف سازی شود. هر روز به تابلو خود نگاه کنید، عشق و انرژی بدهید و اعتقاد داشته باشید آنچه نوشتید متعلق به شماست.

تصویرسازی بسیار قدرت دارد و بعد از توصیف، مفصلی از آنچه میخواهید با تمام جزئیات به گونه ای که انگار آن را دارید، بنویسید. مثلا خانه ای که میخواهید چند اتاق دارد؟ آشپزخانه آن کجاست؟ و ..... و بعد از آن باید به خاطر آنچه دارید شکرگزار خداوند باشید. اگر بگویید من پول ندارم، پول از شما فرار میکند و اگر بگویید خدا را شکر که این پول را دارم پول بیشتری به سمت شما خواهد آمد.

یک کتاب شکرگزاریبه خاطر تمام نعمت هایی که خداوند به شما داده بنویسید و و هر روز به خاطر آنها خداوند را شکر کنید. مرتب آنها را تکرار کنید، این باعث خوشحالی شما میشود. برای یادآوری شکرگزاری ازخداوند، یک سنگ و یا یک علامت دیگر در جیب خود بگذارید تا هر زمان دستتان به آن خورد خدا را شکر کنید.

خود را مقید کنید به خاطر تمام کارهایی که اطرافیانتان برای شما انجام میدهند تشکر کنید. برای عادت کردن به این کار مثلا 10 کارت آماده داشته باشید و خود را مقید کنید که اسم 10 نفری که کاری برای شما انجام داده اند و شما از آنها تشکر کرده این را روی آنها بنویسید.

مادر ترزا میگوی: " تشنگی برای عشق بیشتر از تشنگی برای آب است."

باید مرتب از خود و دیگران تشکر کنید. همه نیاز به عشق دارند. بخشش انسان را بزرگ میکند. قضاوت و عصبانیت انسان را ضعیف میکند چرا که تمام انرژی های منفی وارد زندگی شما میشود.

هنر اجازه دادن را تجربه کنید. باید اجازه بدهید که آنچه هستند باشند. همه متفاوت خلق شده اند با علایق متفاوت، پس همه را آنطور که هستند دوست بدارید. اگر قضاوت کنید آنها را از خود دور میکنید.

تمام کارهایی که از انجام آنها لذت میبرید را بنویسید (حداقل 25 مورد) هر روز اگر فقط یکی از آنها را انجام دهید از زندگی خود لذتمیبرید و خوشحال خواهید بود. به یاد داشته باشید هر فکر منفی را با "کنسل-کنسل" پاسخ دهید و سریعا جایگزینش یک فکر مثبت کنید.

باید آرامش داشته باشید، پس روی حس خوب خود تمرکز و تفکر کنید. چشمانتان را ببندید، نفس عمیق بکشید (نفسی که به صورت سرد وارد بینی میشود و گرم از بینی خارج میشود.)، به صدای نفس خد گوش دهید، روی نوک بینی و نفس هایتان تمرکز کنید، عضلات خود را شل کنید، در سکوت چند دقیقه ای مدیتیشن کنید، بدین گونه خلاقیت و تمرکز شما بسیار زیاد میشود.

ممکن است در یک یا دو روز اول اتفاقی نیفتد ولی روز سوم حتما یک ایده ی تازه به ذهنتان خواهد رسید. (مدیتیشن را از 4 دقیقه در رزو شروع کنید تا به 20 دقیقه در روز برسید)

·                    تمرین:

همفته ای یک بار تمام اعضای سازمان دورهم بنشینید و 5 سال آینده را ببینید به طوری که گویی به تمام آنها رسیده اید. در مورد آنها با هم صحبت کنید. هر نفر در مورد آنچه که میخواهد به آن برسد صحبت کند به گونه ای که گویی به آن رسیده است. از فعل ماضی استفاده کنید.

بعضی از عقاید محدود کننده ی من در حوزه توازن عبارتند از:

1-                 نداشتن پول کافی

2-                 نداشتن وقت کافی برای برنامه ریزی رسیدن به تمام خواسته ها و موارد واجب

3-                 نداشتن مهارت کافی و تجربه کافی برای امر آموزش و ...

ادامه در پست بعدی...دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.