25 اصل موفقیت( جک کنفیلد)25 اصل موفقیت( جک کنفیلد)

قسمت سوم

اصل چهاردهم: ترس را تجربه کنیدووارد عمل شوید.                                                                                     درراه رسیدن از جایی که هستیدبه جایی که می خواهید بروید،بایدبا ترس هایتان روبه رو شوید . ترس ،امری طبیعی است. هربار که پروژه جدیدی را شروع می کنید ،سرو کله ترس هم پیدا می شود. متاسفانه بیشتر مردم اجازه می دهندکه ترس ، جلوی اقدامات لازم آنها برای رسیدن به آرزوهایشان را بگیرد. اما افراد موفق با آن که درست مثل ما می ترسند ، اجازه نمی دهند که ترس مانع کارشان شود. آنها می دانند که باید ترس را پذیرفت ، تجربه کرد و همراه با آن حرکت نمود.

 

میلیونها سال پیش ترس واکنش طبیعی مادر برابر خروج از حریم امن مان بود .ترس در برابر خطر احتمالی مارا هوشیار می کرد و باعث ترشح آدرنالین برای فرار کردن می شد....اما این زمان اکثر ترسهای ما خود ساخته اند و کشنده نیستند . ما با تصور نتایج منفی هرکاری را بخواهیم بکنیم ، خودمان را به وحشت می اندازیم !خوشبختانه چون این منفی بافی ها کار خودمان است ، خودمان هم می توانیم جلوی ترس را بگیریم و از طریق مواجهه با واقعیت ، به شفافیت و آرامش برسیم و به اختیار خودمان معقول باشیم .

 

آنتونی رابینز می گوید :"اگر نمی توانید ، باید حتما اقدام کنیدو اگر بایداقدام کنید ، پس حتما می توانید ."همان چیزهایی که بیشتر از همه از انجامش می ترسیم ، باعث بزرگترین رشد و رهایی ما می شود .اگر ترس تان آنقدر بزرگ است که باعث فلج شدنتان می شود ، درصد ریسک را پایین بیاوریدو با چالشهای کوچک تر آغاز کنید و آرام آرام بالا بروید ."فقط آنهایی که جسارت شکست های بزرگ را دارند ، به موفقیت های عظیم دست می یابند ."  رابرت اف کندی

 

اصل پانزدهم :بپرسید ، بپرسید ، بپرسید !                                                                                                                            "به نظر من قدرتمندترین و در عین حال بزرگ ترین راز موفقیت و شادمانی که در این جهان نادیده گرفته می شود ، سوال کردن است "      "پرسی راس"                                                                                                        مردم از سوال کردن فرار می کنند ، چون می ترسند محتاج دیگران ویا ابله به نظر برسندویا با عدم پذیرش مواجه بشوند و "نه " بشنوند . نکته غم انگیز ماجرا این است که آنها در واقع خودرا از پیش مردود فرض می کنندو قبل از اینکه دیگران به آنها "نه" بگویند ، خودشان این "نه " را می گویند ! ریسک کنید و هر چیزی را که می خواهید طلب کنید. اگر پاسخ منفی بود، چیزی را از دست نداده اید . اگر هم جواب مثبت بود که چه بهتر !

 

طوری سوال کنید که انگار پاسخ تان مثبت خواهد بود. با انتظار مثبت سوال کنید از جایی سوال کنیدکه قبلا نتیجه گرفته اید و جوری سوال کنید که این بارهم پاسختان مثبت باشد.هیچوقت چیزی را برعلیه خودتان فرض نکنید .از کسی بپرسید که فکر می کنید می تواند پاسختان را بدهد .مشخص و شفاف صحبت کنید و دقیقا چیزی را که می خواهید به زبان آورید .و در نهایت سوال خودرا تکرار کنید و تسلیم نشوید .

 

اصل شانزدهم : نسبت به عدم پذیرش دیگران بی اعتنا باشید .                                                                                      برای مقابله با عدم پذیرش ، باید بپذیرید که این مفهوم فقط یک افسانه است و وجود خارجی ندارد !تنها یک مفهوم ذهنی است .واقعیت این است که با سوال کردن چیزی را از دست نمی دهید ، اما چون احتمالا چیزی است که بتوانید ،بدست آورید ، پس حتما سوال کنید!هروقت که از کسی چیزی خواستید، به این فکر کنید که همیشه کسی هست که قبول کند و کسی هم هست که قبول نکند .

 

باید به وجود موانع بی شمار در طول مسیر عادت کنید . راز موفقیت در تسلیم نشدن است . وقتی کسی گفت "نه"، بگویید" بعدی "!سرانجام کسی در جایی جواب مثبت خواهد داد . اسیر ترس و آزردگی نشوید .سراغ نفر بعد بروید . این فقط یک بازی با اعداد است. کسی منتظر شماست که پاسخ مثبت دهد !

 

اصل هفدهم :از باز خورد به نفع خود استفاده کنید .                                                                                                                     به محض اینکه وارد عمل می شوید ، نسبت به درست بودن اقدامتان بازخورد می گیرید.اطلاعات ، توصیه ، کمک ، پیشنهاد ، راهنمایی و حتی انتقاد می تواند به شما کمک کند که دائما خود را تنظیم کنید .ممکن است با دونوع باز خورد روبه رو شوید : مثبت و منفی .طبیعتا ما بازخورد مثبت را ترجیح می دهیم و از بازخورد منفی خوش مان نمی آید .با این حال باز خورد منفی درست به اندازه باز خورد مثبت دارای اطلاعات مفیدی است و به ما می گوید که راه را اشتباه رفته ایم و کارمان درست نیست . این اطلاعات بسیا ارزشمند است .

هنگام دریافت بازخورد ، جا نزنیدوتسلیم نشوید و با عصبانی شدن ،خودرا از وجود آن شخص و باز خوردش محروم نکنید ، این اطلاعات فقط برای کمک به شماست .پس داوطلبانه و مرتب به دنبال باز خورد باشید و از اطرافیانتان بپرسید که از 1 تا 10 در رابطه با ، روابطمان ، محصولات ، خدمات و ... چه امتیازی می دهید ؟و در ادامه بپرسید چه اقداماتی باید انجام دهم که به امتیاز 10 برسم ؟و بابت باز خوردها قدردان باشید.و برای رشد خود دنبال الگوها بوده از تجربیات گذشته درس بگیرید و مرتبا خودرا اصلاح کنید .

اصل هجدهم : نسبت به بهبود دائم و بدون وقفه متهد باشید .                                                                                                              "میل درونی ما این است که همیشه بیاموزیم، رشد کنیم و جلو برویم. همه ما می خواهیم از آن چیزی که هستیم،بهتر شویم. وقتی که خودرا در اختیار این میل به بهبود دائم و بی وقفه قرار دهیم ، زندگی مان سرشار از رضایت و موفقیت های بی پایان خواهد شد ."                  " چاگ گالازی"                                                        در ژاپن  واژه ای با مفهوم "بهبود دائم وبدون وقفه " وجوددارد با تلفظ "کایزن ،  kaizen". این فلسفه نه تنها در دنیای مدرن کار و تجارت ژاپن کاربرد دارد ،بلکه فلسفه باستانی جنگجویان ژاپنی نیز بوده و اینک ، ذکر شخصی میلیونها نفر انسان موفق است .

 

در دنیای امروز برای آنکه از سرعت تغییرات جا نمانید ، باید حتما خودرا بهبود دهید .هربار که می خواهید مهارتهای خودرا افزایش دهید ، رفتار خودرا تغییر دهید و یا کار و زندگی خانوادگی تان را بهبود بخشید ،برداشتن گامهای کوچک و عملی شانس دستیابی شمارا به موفقیت دراز مدت افزایش می دهد .برای آنکه همیشه و بی وقفه در مسیر بهبود ، متمرکز بمانید ، هرروز از خود بپرسید :"امروز چطور می توانم بهتر شوم ؟چه کاری را می توانم بهتراز گذشته انجام دهم ؟کجا می توانم یک مهارت و یا توانایی جدید کسب کنم ؟" با این کار شما سفر ی طولانی و بی وقفه به سوی پیشرفت آغاز می کنید ، که ضامن موفقیت شما خواهد بود .

اصل نوزدهم : پافشاری                                                                                                                                                             شاید مهم ترین ویژگی مشترک افراق موفق ، پافشاری است . آنها به سادگی دست از تلاش نمی کشند . هرچقدر که بیشتر طاقت بیاورند ، احتمال این که به نتیجه دلخواهشان برسندبیشتر است . هرچقدر هم که سخت باشد با پافشاری بیشتر ، احتمال موفقیت بالاتر می رود .گاهی باید در برابر موانع سرسختی نشان داد. به خصوص موانع غیر منتظره که با هیچ برنامه ریزی و یا آینده نگری نیز نمی شود آنها را پیش بینی کرد.شاید ادامه راه دشوار باشد و نیازمند مقاومت شما دربرابر تسلیم شدن ،یک ضرب المثل ژاپنی می گوید :"هفت بار زمین بخور ، اما هشت باراز روی زمین بلند شو !"

 

"نه" واژه ای است که درراه رسیدن به پاسخ "بله" با آن روبه رو می شوید. زود تسلیم نشوید . حتی اگر والدین ، اقوام ، دوستان و همکارانتان با نیت خیر از شما بخواهند که دنبال یک "کارواقعی " بروید ، بدانید که "کارواقعی " شما، دنبال کردن رویاهای تان است .             جویس اسپایزر                                                                            هرگز از امیدها و آرزوهای خود دست نکشید ." پایداری و قاطعیت ، ابزار اقتدارند و شعار "پیش تاختن " همیشه مشکلات نوع بشر را حل کرده و همچنان حل خواهد کرد ."              کالوین کولیج                                     همیشه خیلی زود است که تسلیم شوید ،پس هرگز،هرگز، هرگز تسلیم نشوید . اگر به اندازه کافی ایستادگی کنید، سرانجام به هدف خود می رسید .

اصل بیستم : قانون پنجگانه را به کار بگیرید .                                                                                                                              "موفقیت مجموعه ای از تلاشهای کوچکی است که هرروز تکرار می شوند. "          رابرت کالیر                                    قانون پنجگانه یعنی هرروز پنج کار خاص را انجام دهید ، تا اینکه هدفتان رفته رفته تکمیل شود .  تصور کنید هروز فقط پنج دقیقه کتاب بخوانید ، پنج صفحه مطلب بنویسید ، 5 هزارتومن پس انداز کنید ، باپنج نفر از نزدیکان و یا دوستان صحبت کرده و حتی شده کار کوچکی برایشان انجام دهید ، پنج دقیقه نیایش و مراقبه کنید و..... ،آنگاه در پایان سال چه اتفاقی می افتد ؟ قانون پنج گانه، اصل کوچک اما قدرتمندی است . قبول ندارید ؟

اصل بیست و یکم : خودرا در محاصره افراد موفق قرار دهید !                                                                                                "شما میانگینی از پنج نفری هستید که بیشتر وقت خود را با آنها می گذرانید. "                     جیم ران                       چرا پدرو مادرها همیشه به بچه ها خود می گویندکه نمی خواهند با "فلانی"هم بازی شوند؟ چون همه می دانیم که بچه ها(وحتی بزرگ ترها ) شبیه هم نشینان خود می شوند .به همین خاطر مهم است که با کسانی هم نشین شویم که دوست داریم مانند آنها باشیم . اگر می خواهید موفق شوید ، باید هم نشین افراد موفق باشید . " برای اینکه هم نشین افراد فوق العاده باشید ، هربهایی راکه لازم است بپردازید ."                                                     مایک مرداک

 

از عضویت در باشگاه "بدبینان "خارج شوید .آدمها دو جورند:یا مثل لنگرند،و یا مثل موتور کشتی . لنگرها را رها کنید و سراغ موتورها بروید . چون موتورها بالاخره به جایی می رسند و حضور در کنار آنها لذت بخش است . لنگرها فقط شما را پایین می کشند !                                  وایلند                                                                            آگاهانه تلاش کنید که با افراد مثبت ،حامی و دل گرم کننده هم نشین شوید . کسانی که به شما ایمان دارندو تشویقتان می کنند که به دنبال رویاهای تان بروید . افرادی که از پیروزی شما شاد می شوند . خودرا در احاطه متفکران ، ایده آل گرایان و آینده نگران قرار دهید . اگر می خواهید موفق شوید ، باید با افراد موفق نشست و برخاست کنید . از آنها بخواهید که راهبردهای موفقیت شان را با شما در میان بگذارند .آنچه راکه انجام می دهند ، مطالعه می کنند و طرز تفکرشان . بعد آنها را انجام دهید . اگر این شیوه های جدیدتفکرو رفتار جواب داد،آن را به کار گیرید . در غیر این صورت رها کرده به آزمایش کردن ادامه دهید .

اصل بیست و دوم : خرابکاری هایتان را جمع و جور کرده و کاستی هایتان را بر طرف کنید .                                                                                                                               وقتی پروژه ای را آغاز می کنید، یا به توافق می رسید ویا حس می کنید که باید تغییری ایجاد کنید ، این موضوع در بانک حافظه زمان حال شما ذخیره شده و بخشی از توجه شمارا به خود اختصاص می دهد . ما هم زمان می توانیم  تنها به چیزهای محدودی توجه کنیم و هر قول و قرار ، توافق ویا موضوعی که در فهرست کارهای ما قرار می گیرد ، جای کمتری برای توجه به تکمیل وظایف موجودو استفاده از فرصت های  جدید در زندگی مان باقی می ماند .

نسبت به تکمیل کارتان حساس باشید و مدام از خود بپرسید که :"برای تکمیل آن کار چه باید بکنم ." آن وقت آگاهانه گام بعدی را بردارید . بطور مثال به جای آنکه پانزده پروژه را شروع کرده و ناتمام رها کنید و فقط فضای خانه را اشغال کنید ، بهتر است که سه پروژه را تا آخر تکمیل کنید . پس بهتر است لیستی از کل پروزه های ناقص خود در خانه ، محل کار و حتی شخصی ، آماده کرده و چهار شیوه روی آنها پیاده کنید : " انجامش دهید ، واگذارش کنید ، به تاخیر بیاندازیدش، و یا دور بریزید . " اگر می توانید کارهایی را سریع انجام دهید ، پس لیست کرده و سریع انجامشان دهید . اگر کاری را باید خودتان انجام دهید اما زمان بر هستند ، در پوشه کارهای در دست اقدام قرار دهید .اگر نمی توانید و یا نمی خواهیدخودتان انجام دهید ، به کسی واگذار کنید که مطمئن باشید می تواند انجامش دهد و تا زمان درست انجام شدن کار آن را پی گیری کنید .و در نهایت کارهای غیر ضروری را حذف کنید .

اصل بیست و سوم : هرسال چهار عادت جدید را برای موفقیت ، در خود پرورش دهید .                                                "کسی که می خواهد در تجارت به موفقیت برسد ، باید از توان و نیروی " عادت " آگاه باشد . او باید به سرعت عادات مخرب را رها کند وبا عجله ، عاداتی را که به او در راه خواسته هایش کمک می کند ، کسب نماید "                         جی پال گتی                                                                                                                         روان شناسان می گویند که نوددر صد رفتار انسانها بر اساس عادت شکل می گیرد .از لحظه بیدار شدن تا موقعی که دوباره به رختخواب می روند . بنابراین طی سالیان طولانی شما مجموعه ای از عادات عمیق و ریشه دار را کسب می کنید که تمام حوزه های زندگی شما از کسب و کار و در آمد ، تا سلامت و روابط شخصی تان را شامل می شود . عادتهای فعلی شما ، منجر به نتایجی می شود که در حال حاضر می گیرید . با این فرض اگر می خواهید به سطوح بالاتری از موفقیت دست پیدا کنید ، باید برخی از عادات خودرا ترک کنید .

نتایجی که می گیرید ، به خاطر عادتهای شماست . افراد موفق از روی بخت و اقبال به قله های موفقیت نمی رسند . رسیدن به اوج ، نیازمند عملکرد متمرکز ، انضباط فردی ، و انرژی فوق العاده ای است که هرروز برای انجام کارها صرف می شود . عاداتی که امروز به بعد کسب می کنید ، آینده شما را تعیین می کنند . واقعیت آن است  که با تکرار یک کار خاص ، همیشه به یک نتیجه قابل پیش بینی می رسید . عادات منفی ، نتایج منفی در پی دارند ، و عادات مثبت نتایج مثبت پدید می آورند .دو اقدام برای تغییر عادت وجوددارد . اول ، فهرستی از تمام عادات غیر مفید خود تهیه کنید و بعد ، عادت بهتر و مفیدتری برای موفقیت پیدا کنید.برای هرسال خود چهار عادت جدید و مفید انتخاب کنید و هرفصل روی یکی از آنها متمرکز شوید . این عادات جدید به مرور زمان شما را موفق تر خواهند کرد .

 

اصل بیست و چهارم : روی نبوغ ذاتی خود تمرکز کنید .                                                                                    "موفقیت به دنبال اقدام برای آنچه که می خواهید انجامش دهید ، پدید می آید . این تنها راه موفق شدن است . "                                       مالکوم اس فوریس         هرکسی درون خود دارای یک نبوغ ذاتی دارد، چیزی که دوست داردانجامش دهد آنقدر خوب انجامش می دهد که به فکر کسب در آمد از آن نیست . نه تنها این کار برایش زحمتی ندارد بلکه از آن لذت هم می برد. حالا اگر بتواند از این طریق پول هم در بیاورد ، چه بهتر !افراد موفق هم روی نبوغ ذاتی خود متمرکز شده و بقیه کارها را واگذار می کنند . " بزرگترین اشتباه مردم در زندگی این است که سعی نمی کنندبا انجام کاری که بیشتر از همه از آن لذت می برند ، پول در بیاورند ! "                                              مالکوم اس فوریس

"کاری را که دوست دارید انجام دهید . پول خودش سراغ تان می آید ! دنبال پول رفتن ، بزرگترین اشتباه زندگی است ! کاری را که حس می کنید استعدادش را دارید انجام دهید . اگر واقعا استعدادش را داشته باشید ، پول خودش سراغ تان می آید ." گریر گارسون                       نبوغ ذاتی خود را بشناسید ، سپس آنچه را که می توانید ، کاملا واگذار کنید تا وقت آزاد بیشتری برای تمرکز روی آنچه که دوست دارید ، داشته باشید .بیشتر مدیران خانم ، وقت زیادی را صرف اداره منزل می کنند . در حالی که به سادگی و با صرف هزینه ای معقول ، می توانند یک فرد را استخدام کنندو با آزادی بیشتر روی حرفه خودشان متمرکز شده و وقت بیشتری را با خانواده بگذرانند .

 

اصل بیست و پنج : همین الان  شروع کنید و انجامش دهید .                                                                                    هیچ وقت زمان ایده آلی برای شروع کردن وجود ندارد . بهترین راهبرد این است که بلافاصله دست به کار شوید . صبر نکنید تا همه شرایط ایده آل ،فراهم شود . هر کاری گه قصدانجام دادنش را داریدهمین امروز ، حتی یک اقدام برایش انجام دهید و به پیش بروید . زندگی آموزش در حال خدمت است . خیلی از مهم ترین چیزها را تنها می توان درروند انجام کار یاد گرفت . کاری را انجام می دهید و باز خورد می گیرید ، و آن وقت متوجه می شوید که چه کاری شدنی است و چه چیزی عملی نیست . اگر به خاطر ترس از اشتباه و یا عملکرد ضعیف وبد ، کاری را انجام ندهید ، هیچ وقت باز خورد نمی گیرید و به این ترتیب هرگز پیشرفت نمی کنید .

 

هرروز برای دستیابی به مهمترین اهداف خود اقدام کنید . بدون هیچ ترسی از عدم پذیرش ، آنچه را که نیاز دارید جویا شوید ، باز خورد بگیرید و به آن پاسخ مناسب بدهید . خودرا در قبال پیشرفت دائمی خودتان متعهد بدانید ، ودر برابرهر مانع احتمالی مقاومت کنید . مسلما نمی توان همه این کارها را با هم انجام داد . اما اگر هرروز اندکی به آن اضافه کنید ، در طول زمان مجموعه ای از عادات جدید و نظم و انظباط شخصی را پرورش خواهید داد . وقتی که حرکت را شروع کنید و نتیجه بگیرید ،اتفاقات به سمتی پیش می روند که شما را بیشتر و سریع تر از آنچه که تصورش را می کردید پیش خواهندبرد .

 

دوستان  محترم کتاب اصول موفقیت جک کنفیلد با همراهی شما عزیزان به پایان رسید . امید وارم با کمک و پشتوانه یکدیگر فرهنگ کتاب خوانی را روز به روز در بین هموطنان عزیزمان بیشتر جا بیاندازیم .از صبوریتان سپاسگزارمدیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.