تغییر- شکست عادتهاتغییر- شکست عادتها

تغییر- شکست عادتها

 مهم نیست که در گذشته چگونه زندگی کرده ایم, مهم این است که از قدرت انتخاب و تصمیم گیری که تنها مختص انسان است ، استفاده کرده و زندگی دلخواهمان را بسازیم.

" ما چیزی هستیم که دائم انجامش میدهیم" ارسطو

هرگز به تغییری ماندگار نمیرسیم, مگر این که خودرا تغییر دهیم. وقتی شروع به تغییر کردیم, همه چیز در اطرافمان تغییر خواهد کرد.

انسان تنها موجودی است که دارای قوه تفکر بوده و میتواند انتخاب کند, تصمیم بگیرد و نقشه زندگی اش را خودش رسم کند. انسان به عنوان اشرف مخلوقات که روح خدا در او دمیده شده است با استعدادها و خصوصیات خوب و مثبت پا به این دنیا میگذارد. اما تنها تعدادی محدود قدر این نعمتها را دانسته و وسواس گونه به پیشرفت معتقدند و با تلاش و پرورش استعدادهای خود به موفقیت میرسند. آنها اهداف مشخص دارند و برای رسیدن به آن اهداف عادات مثبت خودرا پرورش میدهند و مدام خودرا بازبینی و کنترل میکنند و ناخودآگاه خود را در کنترل خود قرار می دهند .

 اگر تفکر خودرا تغییر دهید، شیوه ارتباط و تصویر ذهنی تان نسبت به خود و جهان اطرافتان تغییر کرده و در نتیجه رفتارتان متفاوت می گردد . این رفتار در اختیارماست که متاسفانه  اسیر عادات شده .ما مجموعه ای از واکنش های مشروطیم که بدون اختیار خودمان عمل می کنند .  

افکار, تصاویر ذهنی, آرزو و رویاها, رفتارها و درواقع هرچه بدان فکر می کنید, میگویید یا انجام میدهید باید هدفمند و همسو با مقصد, ارزش ها و اهدف شما باشند. اگر از نتایجی که میگیرید راضی نیستید,پس  واکنش هایتان را تغییر دهید.

اگر کاری که همیشه میکردید را ادامه دهید, همان نتیجه همیشگی را بدست خواهید آورد.

هرچقدر دیگران را سرزنش کنید تغییری ایجاد نخواهد شد. همه آنچه فکر, احساس و عمل کردید, شما را  به اینجا رسانده  و همه آن انتخاب و کار خودتان بوده است.

اگر قدرت تغییر چیزی را نداشته باشیم, شکایتی هم نداریم. شرایطی که از آن شکایت میکنیم ذاتا تغییر پذیرند اما خودمان تصمیم میگیریم که تغییرشان ندهیم. چون تغییر عادات, با ریسک کردن امکان پذیر است و ریسک کردن, مسخره شدن, تنها ماندن, موفق نشدن و قضاوت شدن را در پی دارد.

تغییر مستلزم تلاش, پول و وقت گذاشتن است. راخت نیست و سختی و آشفتگی به همراه دارد. بنابراین اجتناب کردن از خطرات و احساسات و تجربیات ناخوشایند, موجب درجا زدن و شکایت کردن میشود.

شکایت یعنی همین که شما چیز بهتری را ترجیح میدهید, اما مایل نیستید برای بدست آوردنش زحمت بکشید و ریسک کنید. پس باید بپذیرید که خودتان خواسته اید در همین وضعیت بمانید و مسئولیتش را بعهده بگیرید و از شکایت دست بردارید یا اینکه خطر‌کنید و زندگیتان را به همان شکلی که میخواهید بسازید.

"برای رسیدن به چیزی که قبلا هیچوقت آن را نداشته اید باید کسی شوید که هیچگاه نبودید." لس براون

برای رسیدن به هریک از اهداف باید خصوصیات, عادات و مهارت هایی را که لازم است کسب کنید را، بنویسید.

پس کل کارهایی که در طول شبانه روز انجام میدهید را بنویسید تا بدانید چه عادتهایی رالازم است  متعادل, حذف, کسب و یا تقویت کنید و برای شناسایی بهتر این عادات، ترجیحا با افراد موفق مشورت کنید.

کسی که میخواهد در تجارت به موفقیت برسد, باید به سرعت عادات مخرب را رها کرده و عاداتی را که به او در راه تحقق خواسته هایش کمک میکند, کسب کند.

روان‌شناسان میگویند نود درصد رفتار ما براساس عادت شکل میگیرد, مانند نحوه و ساعت بیدار شدن, صحبت کردن ،لباس پوشیدن, دوش گرفتن, خرید و... .

عادات فعلی شما منجر به نتایجی میشود که در حال حاضر به دست آورده‌اید.

بنابراین اگر می‌خواهید به موفقیت دست یابید, باید برخی از عادات خودرا ترک  و آنها را با عادات مثبت جایگزین کنید.

موفقیت یعنی درک کردن و به کار بستن مو به موی عاداتِ ساده و مشخصی که همیشه منجر به پیروزی و موفقیت میشوند.

افراد موفق از روی بخت و اقبال به قله های موفقیت نمی‌رسند.

رسیدن به اوج نیازمند عملکرد متمرکز, انضباط فردی و انرژی فوق العاده است.

عاداتی که از امروز به بعد کسب میکنید, آینده شما را تعیین میکنند. با تکرار یک کار خاص همیشه به یک نتیجه خاص میرسید. عادات منفی, نتایج منفی و عادات مثبت نتایج مثبت پدید می‌آورند.

بنابراین عادات منفی خودرا شناسایی  و فهرستی از آن بنویسید.عادات مفید و بهتری راهم که  برای رسیدن به موفقیت لازم است را  مشخص کرده و بنویسید.و سپس موقعیت ، امکانات و سامانه هایی که برای تقویت این عادات لازم است را ایجاد کنید.

با پرورش سالانه چهارعادت جدید, بعد از پنج سال بیست عادت مثبت برای موفقیت بیشتر کسب کرده اید.

عادات جدید را بنویسید. هر عادت را برای سیزده هفته تکرار کنید تا همیشگی شود. در اطراف و در معرض دید خود, یادداشت بگذارید تا یادآوری انجام عادت جدید باشد.مرتبا از خود بازخورد بگیرید یا از اطرافیان بخواهید حواسشان به شما باشد.

حماقت محض است که با تکرار رفتار همیشگی انتظار نتیجه ای متفاوت را داشته باشیم.

 

 دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.